min

WFS – Pobieranie danych (GML do Shape) – czyli jak odwrócić współrzędne w Qgis.

artykuł zamieszczony na witrynie: http://geoinformacja.wordpress.com/
03 sierpnia 2011

W niniejszym poście postaram się wyjaśnić jak korzystać z udostępnianych przez Geoportal, (przy pomocy usługi WFS) danych katastralnych z wykorzystaniem opensource oraz ArcGIS metodą konwersji na gml i następnie na shape.

Usługa ta nigdy się nie otwiera oknie mapy jakiegokolwiek klienta GIS – ArcGIS, Qgis czy Geoxa, o zapisaniu już nie wspominając.

Składniki przepisu:

  • Przeglądarka internetowa
  • Qgis (lubi inny klient GIS desktop)

Dodawanie serwisu WMS w QGIS

W pierwszej kolejności musimy zdefiniować interesujący nas obszar (BBOX) w układzie odniesień WGS84. W tym celu tworzymy połączenie do warstwy WMS GeoportaluPaństwowy Rejestr Granic:

W polu adres url dla WMS wpisujemy : „http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_prg/wmservice.aspx.

Odnajdując swój obszar zainteresowań spisujemy zasięg mapy z okna QGIS, którego potem użyjemy do zdefiniowania rozmiarów BBOX’a.

Zasięg mapy w QGIS(BBOX)

Należy pamiętać że jeśli dane, a więcwspółrzędne mają być w układzie WGS84′ (ESPG 4326), to konieczne należy przekalibrować ramkę w locie i zapisać współrzędne w stopniach.

Kolejnym krokiem będzie stworzenie zapytania z poziomu przeglądarki internetowej do serwera danych. Korzystając z możliwości zadawania zapytania do serwera w trybie „Rest” w pasku adresu definiujemy jakie informacje konkretnie nas interesują:

  • W tym przykładzie dane pobieramy w układzie geograficznym definiując BBOX w kolejności : lewy dolny róg, i następnie prawy górny ale w formacie ymin,xmin,ymax,xmax.

http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_dzkat/wfservice.aspx?service=wfs&request=getfeature&bbox=53.13,15.36,53.137,15.369&version=1.1.0&typename=Dzialki&srsname=EPSG:4326

    • W tym przykładzie dane pobieramy w WGS84′ co zaznaczamy w zapytaniu (ESPG):

http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_dzkat/wfservice.aspx?service=wfs&request=getfeature&bbox=53.13,15.36,53.137,15.369&version=1.1.0&typename=Dzialki&srsname=EPSG:4326

Przeglądarka zwróci nam plik tekstowy GML definiujący określone obiekty. Jeśli to nie nastąpi należy zawęzić BBOX ponieważ serwery w danym momencie nie mogą przetworzyć tak dużej ilości informacji.

Struktura GML

Kolejnym krokiem jest zapisanie pliku jako .xml (Mozilla, Opera itp):

Plik -> Zapisz jako.. -> wpisujemy nazwę wybierając roszerzenie xml. Następnie odnajdując plik na dysku zmieniamy ręcznie roszerzenie „.xml” na „.gml”.

1. ArcGIS:

Korzystając z roszerzenia Data Interoperability importujemy gml’a z użyciem funkcji „Quick import”. Odbywa się to po wybraniu formatu pliku z rozwijanego menu, oraz miejsca docelowej personalnej geobazy w której znajdziemy dane w formacie już wektorowym łącznie z atrybutami. (Dane nie posiadają odwróconych współrzędnych jak to ma miejsce w Qgis)

Import GML do ArcGIS

Jeśli interesujący nas obszar składa się z więcej niż jednej części to należy do ich połączenia użyć narzędzia „Append” w toolboxie Data Management tools. Narzędzie to łączy tematy wektorowe w jeden nie duplikując wpisów w tabeli atrybutów.

Append

2. QGIS:

Tutaj sprawa jest dużo prostsza ponieważ wystarczy dodać nową warstwę wektorową i wybrać zapisany plik GML. Natomiast pojawi się problem odwróconych współrzędnych x i y. Wynika to z tego że geodeci korzystają z układu odniesień, w którym owe współrzędne zamienione.

Żeby zaradzić sytuacji najpierw należy zapisać warstwę jako plik *shp ,

Warstwa->Zapisz jako... - > shape

a następnie pobrać napisaną na szybko przez Borysa Jurgiela (dzięki wielkie) wtyczkę Swap XY- tutaj.

Należy rozpakować załącznik do katalogu .qgis/python/plugins/ i włączyć Swap XY w menagerze wtyczek. Jest to narazie wtyczka eksperymentalna więc dopiero wkrótce pojawi się w repozytorium. Więcej na jej temat przeczytacie - tutaj.

Następnie wyeksportowany plik *shp włączamy do edycji (warstwa – > tryb edycji)i korzystamy z włączonej wcześniej ikonki wtyczki Swap xy.

Ostatnim etapem jest połączenie plików shape przy użyciu wtyczki Ftools. Po jej włączeniu wybieramy :

Powstały temat wektorowy jest zaimportowaną warstwą katastru z polskiego Geoportalu.

ekologia to eko.org.pl